Pár poznámek k některým volebním slibům

  1. Počet obyvatel v Železném Brodě

Zastupitelé města dostali v květnu 2017 informaci o demografickém vývoji obyvatelstva v našem městě za posledních 10 let. Přesto tento vývoj někteří z nich ve svých prohlášeních nerespektují. Počet obyvatel v Brodě do roku 2010 dokonce stoupal, teprve pak dochází k poklesu, hlavně v letech 2011-2015. Každý rok je něčím specifický, ovlivňuje ho porodnost, úmrtnost a migrace. Pokud má alespoň jeden z těchto faktorů příznivější bilanci, projevuje se to i na celkovém výsledku daného roku. Bohužel je nutno konstatovat, že i Brod zapadá do celoevropského a celostátního trendu, kdy dochází k úbytku obyvatelstva v menších a středních městech, opačně vzrůstají velká města. Těch faktorů ovlivňujících tento stav je mnoho, ale pokud se navíc budou prosazovat některé vládní a jiné návrhy jako například to, že v Libereckém kraji bude prioritní oblastí rozvoje osa Turnov-Liberec a Brod tak bude periferní oblastí (myšleno včetně investic), tak můžeme čekat pokles obyvatel našeho města i nadále. Nikdo se s tím nechce smířit, ale určitým trendům vývoje společnosti se vzdoruje velmi těžko. Nicméně současné vedení města nevynechá jedinou příležitost, kde poukazuje na současný stav a snaží se o jeho korekci (viz např. aktivní účast v koncepci Strategický rámec Česká republika 2030).

 

  1. Městské byty

Hned po nástupu do funkcí se současné vedení snažilo získat nemalé dotace na startovací byty pro mladé. Myšlenka byla spojena s rekonstrukcí internátu ve čtvrti Poříčí. Bohužel nebyla překonána podmínka, že byty nesmějí být v zátopové zóně. Nepomohla ani osobní návštěva na Ministerstvu pro místní rozvoj. Alespoň určitou útěchou může být vyjádření paní ministryně, že by se mohli pokusit o vypuštění této podmínky pro příští programovací období. Pro ujasnění – nejde jen tak vzít např. Na vápence pár bytů a prohlásit je za startovací. Navíc – kam půjdou ti současní nájemníci? A stavět nové byty na Pelechově nebo třeba na Těpeřské stráni? To asi není na pořadu dne.

Snížit mladým nájemné o třetinu? Máme nemalé procento starší generace v městských bytech. Takže důchodci budou platit ze svých penzí plnou částku a mladí, kteří mohou pracovat, budou mít slevu? Kdo bude tím mladým, jaká bude věková hranice? Co bude město dělat, až někdo ze starších dá podnět k soudu ohledně věkové diskriminace? Bude se snížené nájemné vypočítávat z vysoutěžené obálkové ceny či z nějaké pevně stanovené ceny? Z čeho bude financována slibovaná rekonstrukce paneláků (odtahy, výtahy, jádra apod.), když se bude na nájemném vybírat méně?

Bytový podnik nyní rekonstruuje jeden z Liebigových domků na sociální byty. Někteří z mladých lidí mohou být v tzv. cílové skupině, pro kterou budou tyto byty určeny. Další možnosti je vzít si půjčku na rekonstrukce v rámci Fondu rozvoje bydlení. V současné době, kdy je půjčka velmi výhodná (prakticky nulový úrok) mají zájem jen osoby střední a starší generace.  

Je zarážející, že hnutí Občané pro změnu chce otevírání obálek na městské byty veřejné. Přitom obálková metoda byla zavedena v době, kdy lídr tohoto hnutí byl starostou a tehdy bylo otevírání obálek neveřejné. Současné vedení systém převzalo a současně průběžně Rada města odsouhlasila úpravu některých podmínek pro získání městského bytu (např.trvalý pobyt). Vypadá to, jakoby chtěl veřejnosti podsunout, že se při neveřejném otevírání dějí jakési nepravosti, že je potřeba tento proces udělat transparentním. Proč tedy až nyní? Má-li nějaké důkazy, jak se s byty“kšeftuje“, sem s nimi. Celé volební období byl předsedou kontrolního výboru, mohl se celého procesu kdykoli zúčastnit. Nikdy nevyjádřil pochybnost. Měl by také poctivě veřejnosti sdělit, jak chce obálky veřejně otevírat aniž by porušil pravidla GDPR. U otevírání je totiž nutno pracovat s řadou osobních, neveřejných údajů. 

 

  1. Základní umělecká škola

Je jednoduché nedobrý technický stav některých částí budovy svalovat na současné vedení města. Ale popořádku. Současné vedení města nastoupilo do funkcí v listopadu 2014 a již v lednu 2015 po návštěvě ZUŠ začalo stav řešit. Jako první byla vytipována po domluvě s paní ředitelkou budova Exathermu. Vedení města však pro jistotu objednalo odbornou laboratorní expertizu budovy, nechtělo poslat děti znovu do nevyhovujícího prostředí. Expertiza ukázala, že budova je z hygienického hlediska nevyhovující a musí být zbourána. Dalším návrhem bylo přestěhovat ZUŠ do budovy internátu na Poříčí, což paní ředitelka striktně odmítla. Takže se hledalo dále, až se přišlo na variantu rekonstrukce Domova mládeže SUPŠS. Jelikož se jedná o společnou mnohamilionovou investici, bylo nutné souhlasu nejen městských, ale i krajských orgánů. A samozřejmě dodržet patřičné lhůty při zadávání výběrových řízení. Mezitím paní ředitelka navštěvovala zasedání zastupitelstva (což v minulém volebním období nedělala) a spolu s některými zastupiteli měla pocit, že se město dostatečně neangažuje. Navíc jako ředitelka městem zřizované organizace neinformovala v dostatečném předstihu o nahlášených hygienických kontrolách ani vedení města, ani stavební odbor. V současné době jsou vystěhovány a po rekonstrukci v budově ZUŠ 2 byty, kam byly přemístěny nejvíce postižené místnosti. Paní ředitelka má možnost se aktivně účastnit vznikající projektové dokumentace, kde vidí, že tak náročný projekt není otázkou času v řádu páru týdnů ani 2 měsíců. Pokud vše půjde podle plánu, začne se stavět na podzim 2019 a přestěhování by vyšlo na rok 2021. Částka se má pohybovat kolem 38 miliónů Kč. Bohužel, pro stavební práce spojené se ZUŠ nyní není žádná dotace. I to je jeden z důvodů, proč šetříme peníze.

Hnutí Obrodu do Brodu poukazuje na neexistenci rychlého řešení situace. To mohlo být do jisté míry v případě, že by paní ředitelka kývla na internát. Na posledním zastupitelstvu tento postup zopakovala zastupitelka paní Havlíková, paní ředitelka však byla opět proti

Na havarijní stav navíc upozorňovala hygiena již v roce 2012. Tehdejšími členy Rady města byli mimo jiné lídr hnutí Občané pro měnu a dvojka hnutí Obrodu do Brodu? Co udělali pro řešení již tehdy nevyhovujícího stavu? Proč tehdejší starosta neinicioval rychlé či jiné řešení coby krajský zastupitel sedící ve společném zastupitelském klubu s radní pro školství? 

Konečně to postavíme – ano, když nám to někdo skoro celé připraví.